Filmowa przemoc

Od dziecka słyszeliśmy, żeby nie grać w gry komputerowe, ponieważ są naszpikowane przemocą i krwią. To samo tyczyło się filmów i seriali, które były emitowane w telewizji po godzinie 22. Do dzisiaj trudno zrozumieć dlaczego, ponieważ krew i przemoc to nieodłączny fragment tego świata. Wystarczy zagłębić się w jego historię. Wojny, krucjaty, zdrady, najazdy i wiele więcej. Do wyboru do koloru. Oczywiście wiele z tych filmów i seriali zawierało w sobie brutalną i bezpodstawną przemoc, której dzieci nie powinny oglądać. Lecz wiele z nich potrafiło ukazać walkę oraz krew w sposób, który mógłby wpłynąć w dobry sposób na młodzież. Młodzi ludzie mogliby z niej o wiele wcześniej wyjąć ważne wartości. Przyjrzyjmy się przykładom takich filmów.

„Ondskan”

Jest to norweski film z 2003 roku, którego tytuł oznacza „Zło”. Opowiada on o chłopcu imieniem Erik, który nie ma w życiu łatwo. Jego przybrany ojciec znęca się nad nim, dzięki czemu Erik wyładowuje się na kolegach ze szkoły i to w takim stopniu, że w końcu zostaje wyrzucony ze szkoły za pobicie innego ucznia. Jego matka wysyła do elitarnej szkoły z internatem dla chłopców i prosi go, aby już nigdy się nie bił. Erik chce dotrzymać słowa, lecz nie jest to łatwe. W nowej szkole młodsi i słabsi uczniowie są prześladowani i bici przez starszych uczniów, którym dyrekcja dała wolną rękę, zaś nauczyciele udają, że nic nie widzą. Chłopiec jest wystawiony na ciężką próbę. Erik nie używa przemocy, aż do pewnego momentu, w którym walczy sam z dwójką starszych uczniów demonstrując swoją siłę i stając w obronie swoich rówieśników. „Przemoc rodzi przemoc”, lecz czasem trzeba jej użyć, aby samych siebie, ludzi dla nas ważnych lub przeciwstawiając się niesprawiedliwemu systemowi.

„Droga smoka”

Kto nie zna ikony sztuk walki oraz wspaniałego aktora jakim był Bruce Lee? Jego filmy leciały zawsze w nocy, żeby młodsze pokolenie nie oglądały tych „brutalnych” produkcji. Ktoś chyba nie rozumiał jakie przesłanie one za sobą niosą. Uczą one, że sztuki walki to idealny sposób do wytrenowania swojego ciała oraz duszy. Dzięki nim potrafimy redukować stres, obronić się oraz stajemy się dojrzalsi mentalnie. W dodatku sztuki walki służą jedynie do obrony i żaden ich adept nigdy nie zaatakuje drugiej osoby bez powodu. Przemoc ukazana w tych filmach uświadamia nam, że na świecie jest wielu złych ludzi i musimy bronić naszych bliskich oraz rzeczy, w które wierzymy, bo w innym wypadku zło wygra.

Filmów, które wypełnione są przemocą jest jeszcze wiele, lecz duża ich część niesie za sobą ukryte przesłanie. Przemoc rodzi przemoc, lecz nieraz trzeba jej użyć, kiedy chcemy obronić rzeczy dla nas ważne. Oczywiście o ile jest to konieczne. Pozwólmy młodszemu pokoleniu, aby oglądało te produkcje i pomóżmy im zrozumieć to właściwe przesłanie. Dzięki temu nauczą się, że przemoc jest niepotrzebna o wiele wcześniej. W obecnych czasach dzieci uczą się jej same, ponieważ staramy się im jej nie ukazywać. Chęć poznania nowych rzeczy jest w tym przypadku bardzo duża. Zadbajmy o najmłodszych.