Trzy typy osobowości

Nie ma dwóch takich samych osób. Chyba, że się ma bliźniaka. Każdy z nas jest inny i niepowtarzalny. Stąd też nie można oceniać ludzi „po okładce”. Istnieją jednak wyszczególnione typy osobowości, do których każdy z nas należy. Do niedawna istniały tylko dwa typy: ekstrawertyk oraz introwertyk. Ostatnio wyszczególniono trzeci typ osobowości, do którego należą tzw. Ambiwertycy. Oczywiście szufladkowanie społeczeństwa nie jest dobrym pomysłem, ponieważ trzy typy osobowości przy siedmiu miliardach ludzi na świecie nie wydaje się zbyt rozsądne. Przyjrzyjmy się jednak wyszczególnionym trzem grupom.

Ekstrawertyk

Lubisz przebywać wśród ludzi? Nienawidzisz siedzieć w domu? Łatwo nawiązujesz nowe znajomości? W takim razie jesteś ekstrawertykiem. Ludzie należący do tej grupy są otwarci, energiczni, chętni na nowe doświadczenia i osoby oraz komunikatywni. Łatwo przychodzi im zawieranie znajomości i nowych kontaktów oraz czują się swobodnie wśród dużej ilości osób. Nie lubią za długo przebywać sami w domu i siedzieć w miejscu przez dłuższy czas. Idealna praca dla taka, w której będziesz miał kontakt z innymi ludźmi, będziesz miał możliwość sprawdzenia się oraz będziesz się dużo ruszał. Przedstawiciel handlowy to idealny wybór.

Introwertyk

Introwertycy to ludzie kompletnie inni od ekstrawertyków. Są ich totalnymi przeciwieństwami. Wolą przesiadywać sami, wydają się bardzo zdystansowani i nie lubią przebywać wśród ludzi, których nie znają. To twoje cechy? Zatem jesteś introwertykiem. Członkowie tej grupy są skryci, wola przebywać w samotności oraz ograniczają kontakt z innymi ludźmi do minimum. Świetnie sprawdzają się jako programiści z uwagi możliwości pracy w domu. Im mniej kontaktu z klientami, tym lepiej odnajdują się na swoich stanowiskach.

Ambiwertyk

Ta grupa to ludzie, którzy nigdy nie odnajdywali się w całości w żadnej z wyżej wymienionych grup. Ludzie ci są dość uniwersalni. Ich cechy charakteru pozwalają przypisać ich do obu typów osobowości. Lubią przebywać wśród ludzi, lecz nie przeszkadza im przesiadywanie w samotności. Są otwarci na nowe znajomości jeśli tego wymaga sytuacja. Szybko się przystosowują do każdych warunków, które ich otaczają. Odnajdą się również w każdej pracy, która podejmą. Są ludźmi zaradnymi, choć często potrafią się zagubić w tym kim są.

W zależności od tego, do którego typu osobowości należymy, nasze życia różnią się w dużej mierze. Ekstrawertycy odnajdą się doskonale w pracy opierającej się na podtrzymywaniu kontaktów z innymi ludźmi oraz tam, gdzie musi być aktywny przez większość dnia. Introwertycy spełniać się będą na stanowiskach, które nie wymagają kontaktów interpersonalnych, a najlepiej, gdy pracują w zaciszu domowym. W przypadku ambiwertyków możliwości jest wiele. Odnajdą się oni na każdym stanowisku. Największy problem maja w przypadku szukania wymarzonej dla siebie pracy. Ciężko im jest dokonać wyboru, lecz ich możliwości przystosowania pozwalają im podjąć niemal każda prace w zależności od preferencji. Nie powinno się jednak szufladkować ludzi w ten sposób, ponieważ może się okazać, że ekstrawertyk poradzi sobie z monotonią pracy w domu, a introwertyk będzie świetnym przedstawicielem handlowym. Powinno się traktować ten podział jako wytyczne, które mogą pomóc nam obrać odpowiednią ścieżkę w życiu.